ќе пројде и среда, а ти уште си ми скарана...
Доскочици:

Бучкуруш

Текстови без одреден карактер. Измешани чувства, мисли и дешавки, Едноставно бучкуруш!

Писмо до Клара

pismo

Госпоѓице Цеткин, пичка ти мајчина! Ради тебе и твоите заблуди онаа мојана со опран мозок нит пегла нит готви. Со години идам згужван како бакшиш и жив гладен колвам трошки од сендвичите на колегите… за перење да не почињам! Да даде Севишниот се што ти е женско до 36-то колено, цел живот да пере бело прање и пак да не го опере! Маму ти ебем твоја покварена, ја научи на нерамноправна рамноправност. Кога се работи за убаво има најголема алапача ... повеќе »

Пријателски

20101023225703_7

Пријателе, Кога љубовта ќе замине таму некаде… кога судбината ќе ти наплати испивајќи ја последната капка среќа… тогаш, тогаш останува нејзиниот сладок мирис на парфем скриен длабоко во мислите и спомените. Наутро штом се пробудиш прошарај со очите околу тебе, ќе видиш дека останал само креветот што изгледа толку поширок со никој до тебе… Горкиот вкус на првото кафе испиено без вообичаен муабет и полна пепељара што никој не ја чисти бидејќи Она е доволно далеку да не и смета ... повеќе »

И ја сум жена

Clara Zetkin

Си стануем едно сабајле, све е навидум сасвим обично.. сунце сија преку ролетни, испод прозор фрчи дупла 57ца, а комшијата стандард распалил бормашина. Оптичка варка.. Тргам прекривач – шок! Место утринска стројност, малиов климнал со глава. Што ли му е? Се вртам околу мене, ни трага ни глас од Клара моја. Фрлам поглед на масичето, нема утринско кафе. Одма ми се појавија прашалноидни ѕврчки што мутираат у знак за еднаквост. Да бапнам една вода на лице, ваљда ќе се опоравам.. ... повеќе »

Еготрип

ego

Си апстинирам така ја пријателе од блог и десоцијални медиуми ко средношколец у секс преку школска година… кога оп, стиже пораче у инбокс. Два комада од верни читателки – загрижени зашто не пишуем. Плус сум бил закон у моите бладања. Кога сум кренал тоа носот успон месеца.. па тоа его, па тоа самопоуздање.. брат да ѕвони на телефон, не му кревам! Кој го ебе – нижа класа. Ја доживувам така мојата творечка екстаза едно пе-шес минути и гордо се курчам ... повеќе »

Мислителот

thinker

Attention Primates! Ја ко и секое живо биче, за себе имам високо мислење и увек ги негирам фактите на другите што не ми одговараат. Али не сум ја ко тие самопрогласени експерти! Моето знање е поткрепено со тоа шо иам прелистано неколку пишани дела, плус нивните филмски варијанти. А и стариве ми кажуеле… Затоа нема ствар за која не сум компетентен у разговор или не сум донел логичен закључок поткрепен со факти. Арно ама, сите изгледани документарки заедно со се ... повеќе »

Се врти…

Puff Puff Pass

Све се врти… Се врти анорексичната стрелка на саатот… и таа нормалната, па дури и онаа елегантно попунетата. Можеби најспоро, поготово навечер, ама сепак се врти! Друштво им праи и еден комарец околу сијалица и циган низ маалскиве дворови… потпуно ги разбирам. Се врткам и јас нервозно низ соба и со мал прст го мешам кафето обратно од саатот. У систем се врти диск на Казалиште, а во мозоков веќе подолго време ми се врткаат исти мисли. Среќа имам заглавено ... повеќе »