ќе пројде и петок, а ти уште си ми скарана...
Доскочици:

Мемоари

Видоизменети секвенци од животот у полза на авторите. Што намерно, што од заборав.. Зборови чија точност е некаде на половина пат помеѓу вистинската дешавка и онаа што ќе се презентира пред внуците на стари години.

“Еспресо у кригла”

ne e reklama

Не можам, а да не го спомнам и да не завземе барем мал дел од нашево блог-катче местото каде што го поминував поголемиот дел од своето не толку скапоцено време, со оглед на тоа што кога сум тука, го имам на претек. На два-триес метри од  Дом на АРМ, спроти спомен куќата на Мајка Тереза, или пак одма до Кино Култура, имаше едно пабче каде што од првиот ден се собираме, ние, стално шо си пашкаме¹… Сеа размислувам, и некако ... повеќе »

Кој штеди – има

koj stedi ima

Другарче, у кафаната кај што ја фрлам дневницата ќе сретнеш разно разни ликови кои у пијано стање ти шуштат у мозок со бош муабети. Ако пажливо ги пратиш ќе уочиш дека у принцип само го дрват со глупости. Де владата ги ебала, де среќата им врти леџа, судијата педер, ова вака, тоа така… бескрајни епитафи за нивниот личен животен колапс – немој жити се и ти да бидеш ко нив. Види ме мене. Ја не млатам слама. Ја мојта тужна ... повеќе »

Странски јазици

stranski jazici

Било је то једног дана, кад сам грицкао семенке поред дунавом… Лепе дјевојке су пролазили поред мене као радној класи поред Риомаре конзерве у Тинексу, али ипак ја сам био упоран. Морам признати да тај дан нисам био сасвим свој… падежи су ме разоткрили. Дефинитивно ја нисам био одавле! Таман почна да ми се разјаснува дека методов ми е ефикасен као крма у река… се деси: Од заднина, рамо ми допре женска рака! – Врхунац од сексуално искуство на моето ... повеќе »

Романтична комедија

romanticna komedija

Не е лесно човк да се заљуби во овие транзициони времиња на кредитни картички и социјални мрежи. Уште потешко е врската да потрае ако сметката ти е у негативна нула, а лајкови не кликаш ни по цена да видиш цицка твоих сни. Си седиме со една џам синоличка испод ведрото небо и си се сакаме. Ептен си се сакаме! Нашата љубов трае више 5 дена, иако официјално сменивме статус на лицекнигата пред три дена… али права љубав години не брои! ... повеќе »

Лејдис Најт

lejdis najt

Не постои женски створ што може да ми начука поголеми рогови од оние што сам ќе си ги забијам. За сликовито да го објаснам радиусот на роговиве најверојатно ќе треба да нацртам влезно-излезни отвори на дигестивен систем со сменети улоги… плус еден јуникорн у позадина што чачка по забрането воче. А убаво ми викаа постарите учи синко од нашите грешки, но ја дудук ни на моите не научив и пак ги повтарам. Пред некој ден пак се заебав да поверуем ... повеќе »

Комшиска је мука највеча…

Your-Ass-Grass

Беше ладен(читај грч) октомвриски ден. Врнеше онака педерски-саат време врне, ќе прекине 20 минути, па пак ќе спљушти. Вирови вода пред зграда, до кооперација ти требаат 10 минути тактички маневри за да избегнеш тоа мочуриштата и некако бар полусув да се вратиш дома… Шо го тупам бе, пред некој ден беше дешавкава!!! И така си стануем ја негде околу 12, онака домаќински шо би рекла баба ми, и прва ствар шо му доаѓа у памет(добро втора-мажите знаат зошто) е како ... повеќе »