ќе пројде и среда, а ти уште си ми скарана...
Доскочици:

означени со : поезија

Кај што е тенко, таму се кине

line 1

Тенка е границата меѓу пролет и лето во Скопје меѓу шампита и тровање меѓу „маче мое“ и “копиле себично“ меѓу црвено и жолто во четири сабајле во сабота меѓу точак по Партизанска и точак на Партизанска меѓу најбољи другар што ти зема од нутелата и душман меѓу жут картон и опомена меѓу ваздух и отров во Скопје меѓу добро дркање и лош секс меѓу семки на 31-ви и ѓезме на 1-ви меѓу потпросечна хигиена и сериозна инфекција меѓу Крива Паланка ... повеќе »

Театар

drama1

Кому му е потребен сиот тој театар? Во овој свет со ионака премалку искрени насмевки, А толку многу лица. Трчајќи по материјалното заборавaме на душите закачени на жицата на животот висат. Ја вадам шминката со години наталожена сол на образите доволна да нахрани седум гладни мориња. Ги соблекувам сите слоеви тага останува само мирисот доволен да ме врати назад во времето. Немам што да барам таму сѐ што имам е овде во мене и во можностите. Се попарувам со врела ... повеќе »

Уште малку

uste malku

Времето како лицемер времето како брзинец времето како рассеана болка за тебе Времето како истоштувач како џелат времето како старец со бастум и артритис кога ти си ми во мислите, кога највеќе треба да те нема Времето како лек лек кој ме отупува, времето како кафе кое ме отрезнува Времето како страв од секундата и минутата и тебе во себе Времето како вечен непријател и спокој како грижлив момак со мирис кој смирува времето клето што минува Сигурна сум дека ... повеќе »

Срамотна

dp,love,couple,bed,boy,girl-ef10c7f73147bc326a253c21341bcd15_h_large

Вака така сабота ќе дојде утре тебе нагости Доктор ќе ти пројде Спремен ко пушка со муниција пуна има да се испотиш како у сауна Гакички ќе летаат батаци ќе се вртат тешко тебе нема да може да те скрпат Мисли му ја девојче спреми си кока кола зашто утре е сабота а ти ке бидеш гола. повеќе »

Мириса на љубов

bampw-bed-black-and-white-boy-couple-Favim.com-422886

Кога ги отворам очите го чувствувам тој мирис створен по рецепт на моите емоции Толку е примитивно и животински што не можам да разберам колку ми фали твојот мирис Tолку длабоко познат мирис мислам дека можам да го осетам но се лажам… повеќе »

Од утре

keep-calm-and-do-it-tomorrow-61

Од утре не пушам… Од утре ќе штедам пари… Од утре не пијам… Од утре ќе бидам редовен на факс… Од утре не се коцкам… Од утре ќе ја затварам пастата за заби… Од утре не мислам на Неа… Од утре ќе го местам креветот… Од утре не искачам со мокра коса… Од утре ќе бидам одговорен… Од утре не спијам “уште 5 минути”… Од утре ќе живеам здраво… Од утре не глеам по туѓи жени… Од утре ќе баталам ... повеќе »